2017 UCVFA Parade Trophy Results
Category | Winner |
---|---|
Best Overall (in memory of James VanVliet Jr) | Marlboro |
Best appearing regulation uniform (in memory of Phil Martin) | Plattekill |
Best appearing non regulation uniform (in memory of Dennis Flynn) | Kerhonkson |
Most men in line of march (In memory of James and Gary Appler) | Marlboro |
Most women in line of march (Brooks & Brooks Land Surveyors) | Modena |
Furthest Traveled unit (Top Seed Landscape and Design) | Big Indian (59 miles) |
Best appearing apparatus (In memory of Raymond Tabasco) | Ellenville |
First Place rescue ( in memory of Jake Martin) | East Kingston |
Second Place rescue (in memory of Anna & Frank Santora) | Sloatsburg |
First place aerial (Locust Grove Fruit Farm) | Coldenham |
Second Place aerial (In memory of Jerry Starpoli) | New Paltz |
First Place Antique (in memory of OP Kent Jr) | Marlboro |
Second Place Antique (in memory of those who have fallen) | S.W. Johnson |
First Place Engine (Premier fire apparatus) | Kerhonkson |
Second Place Engine (Barley and Sons) | Saugerties |
Best Brush/Utility | Tillson |
Best Chief’s Vehicle (Cheif Kneeter and Family) | Kerhonkson |
First Place Apparatus 06&older (In memory of Bob Young) | Saugerties |
Second place app 06& older (in memory of Bob Young) | Kripplebush |
Third place app 06 & older (in memory of Bob Young) | Highland |
First place Apparatus 2007-2016 (Premier Fire Apparatus) | Ellenville |
Second Place App 07-16 (Quality Bus Service) | Kerhonkson |
Third place Apparatus 07-16 (Nichols Fire Apparatus) | Napanoch |
First place Firematic Color Guard (Milton Hardware & Building Supply) | Plattekill |
Second Place Firematic Color Guard | Ellenville |
Third place Firematic Color Guard (Auerbach Chiropractic) | Kerhonkson |
1st place Non-Firematic Color Guard (In memory of Barbara&Bohdan Bozydaj) | 20th Century Limited |
Second place non firematic color guard | Walker Valley Band |
third place non firematic color guard | Maybrook Boy Scouts |
First Place Musical unit (Quality bus service) | 20th Century Limited |
Second place Musical unit | TappanZee Bridgemen |
Third place musical unit (Manneses Restaurant) | Walker Valley Band |
First place Ladies Auxiliary (Modena Ladies Aux) | Wallkill |
Second Place Ladies Aux | Bloomington |
Third Place Ladies Aux | Modena |
FIrst place 14 men and under (in memory of Bob Young) | Wallkill |
Second place 14 and under (in memory of Bob Young) | Modena |
Third place 14 and under (in memory of Bob Young) | Saugerties |
First place 15 men and over (Milton Boyz) | Highland |
Second place 15 and over | Ulster Hose |
Third place 15 and over | New Paltz |
First Place Out of County | Coldenham |
Second Place Out of County | S.W. Johnson |
Third Place Out of County | Sloatsburg |
Best Mustache (In Memory of Firefighter Tim Gunther) | Don Fredericks (Ulster Hose) |
31
JUL
JUL
About the Author: