• August 14, 2017
    2017 Lobster and Steak Bake!

    Get your Lobster Bake tickets now!

    Live music on Main Street, all you can eat clams, steak etc, and 1 hard shell crustacean dripping with butter. It’s always a good time!

    Comment or message for tickets Or see any Milton fire men for your tickets.
    Call Al at 845-590-9317 or Jim at 845-389-064

  • July 31, 2017
    2017 UCVFA Parade Trophy Results – Milton, NY

    2017 UCVFA Parade Trophy Results

    Category Winner
    Best Overall (in memory of James VanVliet Jr) Marlboro
    Best appearing regulation uniform (in memory of Phil Martin) Plattekill
    Best appearing non regulation uniform (in memory of Dennis Flynn) Kerhonkson
    Most men in line of march (In memory of James and Gary Appler) Marlboro
    Most women in line of march (Brooks & Brooks Land Surveyors) Modena
    Furthest Traveled unit (Top Seed Landscape and Design) Big Indian (59 miles)
    Best appearing apparatus (In memory of Raymond Tabasco) Ellenville
    First Place rescue ( in memory of Jake Martin) East Kingston
    Second Place rescue (in memory of Anna & Frank Santora) Sloatsburg
    First place aerial (Locust Grove Fruit Farm) Coldenham
    Second Place aerial (In memory of Jerry Starpoli) New Paltz
    First Place Antique (in memory of OP Kent Jr) Marlboro
    Second Place Antique (in memory of those who have fallen) S.W. Johnson
    First Place Engine (Premier fire apparatus) Kerhonkson
    Second Place Engine (Barley and Sons) Saugerties
    Best Brush/Utility Tillson
    Best Chief’s Vehicle (Cheif Kneeter and Family) Kerhonkson
    First Place Apparatus 06&older (In memory of Bob Young) Saugerties
    Second place app 06& older (in memory of Bob Young) Kripplebush
    Third place app 06 & older (in memory of Bob Young) Highland
    First place Apparatus 2007-2016 (Premier Fire Apparatus) Ellenville
    Second Place App 07-16 (Quality Bus Service) Kerhonkson
    Third place Apparatus 07-16 (Nichols Fire Apparatus) Napanoch
    First place Firematic Color Guard (Milton Hardware & Building Supply) Plattekill
    Second Place Firematic Color Guard Ellenville
    Third place Firematic Color Guard (Auerbach Chiropractic) Kerhonkson
    1st place Non-Firematic Color Guard (In memory of Barbara&Bohdan Bozydaj) 20th Century Limited
    Second place non firematic color guard Walker Valley Band
    third place non firematic color guard Maybrook Boy Scouts
    First Place Musical unit (Quality bus service) 20th Century Limited
    Second place Musical unit TappanZee Bridgemen
    Third place musical unit (Manneses Restaurant) Walker Valley Band
    First place Ladies Auxiliary (Modena Ladies Aux) Wallkill
    Second Place Ladies Aux Bloomington
    Third Place Ladies Aux Modena
    FIrst place 14 men and under (in memory of Bob Young) Wallkill
    Second place 14 and under (in memory of Bob Young) Modena
    Third place 14 and under (in memory of Bob Young) Saugerties
    First place 15 men and over (Milton Boyz) Highland
    Second place 15 and over Ulster Hose
    Third place 15 and over New Paltz
    First Place Out of County Coldenham
    Second Place Out of County S.W. Johnson
    Third Place Out of County Sloatsburg
    Best Mustache (In Memory of Firefighter Tim Gunther) Don Fredericks (Ulster Hose)